Aktualności
18 październia 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne Instytutu Dialogu - DUNAJ o planach na rok 2023/2024
Podczas części oficjalnej uhonorowano Marię Wollenberg-Kluza za współpracę z Instytutem.
Na scenie umieszcony był jej obraz pt.: Z okien Topkapi
Wystawa malarstwa i spotkanie dyskusyjne wokół malarstwa Marii Wollenberg-Kluza
4. paźdiernika 2023 w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich
przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie o godz. 17:00
Na wystawie pokazano prace z 40 lat twórczości malarki.
Panel otworzyła prezes Klubu dyskusyjnego SDP Teresa Kaczorowska
udziała wzięli: Maria Wollenberg-Kluza (malarka)
Rena Marciniak-Kosmowska (poetka i krytyk literacki)
Joanna Piotrowska (krytyk sztuki)
Piotr Cegłowski (red. nacz. Miesięcznika Manager)
Bartosz Maciejewski (fotografik)
Link do panelu w SDP https://www.youtube.com/watch?v=0wqfZ8hrHb4&t=418s
Wystawa Malarstwa Marii Wollenberg-Kluza pt.: FRYDERYK CHOPIN - EMOCJE NAD WISŁĄ I SEKWANĄ.
Wystawa z okazji 42 Międzynarodowego Festiwalu Chopin w barwach jesieni Antonin 2023.
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie, październik 2023 r.
Wystawa najnowszych prac Marii Wollenberg-Kluza w ROTUNDZIE PKO BP w Warszawie. wrzesień 2023
3 oddzielne linki 3 filmów z dnia 13,14,15.września.2023 wystawy w Rotundzie PKO BP
cz1 https://youtu.be/bgXxnGHVPqY ,
cz 2 https://youtu.be/45g65fZWUo4?si=JBX_N_kFreLWBP-K
cz 3 https://youtu.be/hGRhJ9E29TA?si=fcBFcmhcOfnAcCD6
Poniżej tekst Kuratorki wystawy Joanny Piotrowskiej, historyka sztuki
Sztuka Marii Wollenberg-Kluza wypełniła przestrzenie banku PKO Rotunda w Warszawie Mam przyjemność być kuratorem wystawy obrazów Marii Wollenberg-Kluza, które wypełniły piękne przestrzenie banku. 20 obrazów powstałych w latach 2019 – 2023 zagościło w siedzibie Banku PKO Bank Polski, by przypomnieć, że w tym roku upływa 50 lat od otrzymania przez Artystkę w 1973 roku dyplomu z malarstwa na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystkę, która pierwszą wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała w 1967 roku i do tej pory w dorobku ma ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. By wymienić tylko kilka z nich: Warszawa – Galeria Zachęta w 1989, Galeria Kordegarda - 1981, 1983, 2015, Galeria Sztuki Współczesnej Krzywe Koło - 1974, 1977, Pałac Kultury i Nauki - Wystawa Jubileuszowa z okazji 40-lecia pracy twórczej zorganizowana w 2007 roku. Artystkę, która obok wielu nagród i wyróżnień nadanych m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, jest laureatką nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości. Maria Wollenberg-Kluza jest prekursorką malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się z preromantyzmu, symbolizmu oraz koloryzmu polskiego. Nawiązuje w swoim wyrazie do takich twórców jak: Wiliam Blake, Witold Pruszkowski, Witold Wojtkiewicz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Jan Cybis. Malarstwo to koresponduje i nawiązuje do współczesnej literatury, filozofii, psychologii czy sztuki antycznej. W swej twórczości podejmuje tematy ludzkiego życia, są to obrazy metaforyczne, zmuszające do przemyśleń. Stara się skłaniać odbiorcę do osobistych refleksji. Jej malarstwo charakteryzuje się silną ekspresją i współczesnym rozumieniem sztuki. Jak zatem ma się twórczość Marii Wollenberg-Kluzowej do dzisiejszych wymagań rynku i panujących na nim mód i tendencji? Jak plasuje się w rankingach sprzedażowych? Otóż, trudno odnieść się do twórczości Marii Wollenberg-Kluzowej, która oficjalnie i przy każdej okazji mówi, że nie sprzedaje swoich obrazów. Stąd, mimo że spełnia warunki, bo ma w swoim dorobku kilkaset wystaw zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, posiada warsztat i talent, otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a o jej pracach można przeczytać w licznych publikacjach, to jej obrazy są obecnie nieosiągalne, ponieważ sama artystka na razie nie zamierza się ich pozbywać. Miejmy nadzieję, że to się jednak niebawem zmieni i będziemy mogli kontemplować jej twórczość, gdyż sztuka Marii Wollenberg-Kluza wpisuje się w teraźniejszy, mocno upowszechniany trend sztuki kobiet, a zatem jej obecność na pewno jest potrzebna i bardzo ważna. Dziękujemy Zarządowi Banku PKO BP za udostępnienie pięknych przestrzeni strefy spotkań Rotundy PKO w Warszawie.
♦Miłe wspomnienie po wystawie Marii Wollenberg-Kluza w Rotundzie banku PKO Bank Polski.
♦Pani Mario bardzo dziękuję za zaufanie! To była wielka przyjemność pracować z Panią i Pani twórczością. Cieszę się, że mogłam być częścią tego wspaniałego projektu.
Joanna Piotrowsaka, krytyk sztuki
https://strefabiznesu.pl/masz-obraz-ze-wczesnej-tworczosci-artysty-sprawdz-bo-byc-moze-jestes-milionerem/ar/c3-17556353
9 maja 2023 r. w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach wystawy pt. "Malarstwo i Poezja. Maria Wollenberg-Kluza i Zbigniew Jerzyna". Na wystawę trwającą od 1 do 19 maja zostały wybrane obrazy, do których Zbigniew Jerzyna napisał wiersze. Jest to ślad długiej przyjaźni artystycznej malarki i poety.
zaproszenia na wystawę: https://www.facebook.com/100063609215652/posts/pfbid0wBfMuepXG6hEv4AcYQZWN6ckFPBLacA9ggqmYpTwJyzJXBg5AwcD6aoqvV3fNQcjl/
reportaż z wernisażu: https://youtu.be/NXr6G7vLUKs
recenzja pt. Namalować muzykę: https://krystyna-wozniak.trzosek.eu/namalowac-muzyke/
25 kwietnia 2023 r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Mari Wollenberg-Kluza na Zamku Królewskim w Warszawie
Wystawa jest kontynuacją wystawy jubileuszowej, jaka miała miejsce również w Zamku Królewskim w Warszawie w 2019 roku.
Jak poprzednio wystawę otworzył redaktor Piotr Cegłowski, następnie otwarcie wystawy kontynuował prezes Związku Literatów Polskich, Marek Wawrzkiewicz i odczytał nowy ( drugi) wiersz napisany na tę okoliczność. Po krótkim słowie wstępnym malarki zabrał głos Andrzej Rosiewicz jak zwykle z dużym poczuciem humoru.
link do reportażu z wernisażu: https://youtu.be/Cx-iD76P5WI
W Przeglądzie Dziennikarskim (internet) znajduje się recenzja albumu pt.: REFLEKSJONIZM W MALARSTWIE MARII WOLLENBERG-KLUZA. Autorem recenzji jest dr KAROL CZEJAREK.
ISBN 978-83-9485573-3-2
Jest to najnowszy, już szósty album omawiający moją twórczość, tym razem skupiający się na wątkach refleksyjnych.
https://przegladdziennikarski.pl/polecam-ksiazki-album-marii-wollenberg-kluzy-wokol-izby-pamieci-na-woli-z-pogranicza-regionalizmu-i-literatury-cz-ii-m-a-zarebskiego/
„Rola Kultury i Sztuki w Zapewnieniu Harmonii Społecznej"
Pojęcie spójności społecznej obejmuje wszelkie próby podejmowane przez jednostkę w celu utrzymania lub poprawy swojej sytuacji w stale zmieniających się warunkach i pod presją otoczenia społecznego. Jako Instytut Dialogu „Dunaj” z udziałem czterech wyjątkowych artystów mamy zamiar odnieść się do tej kwestii z perspektywy kultury i sztuki w panelu „Rola kultury i sztuki w zapewnieniu harmonii społecznej”. Nasi goście podzielą się swoimi refleksjami na ten temat, pozwalając nam spojrzeć na niego ich oczami. Ponadto będziemy mieli okazję przyjrzeć się ich dziełom dotyczącym tego zagadnienia. Jeśli chcesz wziąć udział w tym przepełnionym harmonią wieczorze, by móc spotkać uznanych artystów i zadać im swoje pytania, nasz panel odbędzie się 24. listopada o godz. 18.00 w siedzibie naszego Instytutu przy ul. Chmielnej 26/22. A oto nasi wspaniali goście:
Maria Wollenberg-Kluza – polska malarka, prekursorka współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego w twórczości do polskiego koloryzmu i symbolizmu. Mieszka i tworzy w Warszawie. Autorka licznych publikacji o sztuce oraz kuratorka wystaw.
Zara Bergmann – artystka z Kazachstanu, tworząca sztukę medytacyjną. Jest certyfikowaną terapeutką Reiki i na różne sposoby w swojej sztuce stara się przekazywać innym pozytywną, uzdrawiającą energię. Prowadzi także warsztaty sztuki oraz „mindfulness” w Warszawie.
Leonardo Mendoza – ukończył Narodową Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Druku w mieście Meksyk. Jego twórczość łączy w sobie tradycyjne oraz cyfrowe środki wyrazu. Jego prace eksplorują różne sposoby komunikacji i przez ten pryzmat odkrywają przed odbiorcą relację pomiędzy jednostkową i zbiorową świadomością. Głównym źródłem inspiracji w jego ostatniej twórczości są wzajne powiązania wyłaniające się z interakcji między człowiekiem a współczesnymi technologiami.
Bartłomiej Miernik – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, krytyk oraz reżyser teatralny. Dyrektor artystyczny teatru działającego przy Fundacji Banina, która zajmuje się edukacją poprzez teatr, włączając młodych ludzi w działania partnerskie dotyczące tematów istotnych i rezonujących społecznie, jak tolerancja, relacje rówieśnicze, zmiany klimatyczne, czy migracja.
Szanowna Pani,
w imieniu Instytutu Dialogu "Dunaj" pragnę zaprosić Panią do udziału w panelu „Rola Kultury i Sztuki w Zapewnieniu Harmonii Społecznej". Będziemy zaszczyceni, jeżeli zgodziłaby się Pani wystąpić na tym wydarzeniu w roli prelegentki.
Nasze wydarzenie zaplanowane jest na 24. listopada na godzinę 18.00 i potrwa w sumie około dwóch godzin. Zapraszamy Panią do przedstawienia własnej perspektywy na postawiony w tytule problem podczas 25-minutowej prezentacji. Mamy nadzieję, że będzie to wystarczający czas, by zdążyła Pani podzielić się swoim zdaniem na ten temat.
1. Jaka jest relacja między pojęciami kultury, sztuki i społeczeństwa?
2. Jako artystka jak postrzega Pani rolę swojej sztuki w społeczeństwie?
3. W jaki sposób Pani sztuka wpływa na budowanie społecznej harmonii? Czy mogłaby Pani podać nam jakiś przykład?
4. Czy sztuka może przyczyniać się do rozwiązania problemów społecznych? Czy takie rozwiązania są w naszym zasięgu?
5. W dzisiejszych dziełach sztuki oryginalność często ustępuje naśladownictwu. Jak wpływa to na sztukę społecznie zaangażowaną?
SGH gospodarzem konferencji pt. „Inspiracje młodej sztuki polskiej"
16 listopada 2022 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie była gospodarzem konferencji pt. „Inspiracje młodej sztuki polskiej". Wydarzenie było zorganizowane przy współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej PALETA oraz Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK. Patronem przedsięwzięcia był rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.
Konferencja skupiła się wokół dwóch kluczowych zagadnień:
- Rola uczelni w przygotowaniu do samodzielnej pracy artystycznej
- Wyzwania dla rynku w poszukiwaniu młodych talentów
Tematy te były omawiane przez osoby z dużym doświadczeniem i dorobkiem na rynku sztuki czy w procesie edukacyjnym: dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dr Piotr Bernatowicz, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego, pełnomocnik rektora ds. rozwoju kampusu SGH prof. dr hab. Marek Bryx, redaktor naczelny miesięcznika "Manager" i inicjator Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki Piotr Cegłowski, prorektor ds. dydaktyki i studentów SGH dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, dr Jacek Kurek z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, kuratorka wystaw, historyczka i krytyczka sztuki z Łódzkiego Domu Kultury Monika Nowakowska, dyrektor Centrum Kultury „Browar B” Lidia Piechocka-Witczak, prezes Fundacji Sztuki Współczesnej PALETA Maria Wollenberg-Kluza oraz prof. dr hab. Aleksander Zyśko z Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
https://www.youtube.com/watch?v=9iOPRSrq00g
SGH gospodarzem konferencji pt. „Inspiracje młodej sztuki polskiej" | Gazeta SGH
MANAGER Magazin - wypowiedź o trzech rzeźbiarzach:
Franciszek Masiak, Gustaw Zemła, Stanisław Kolon
spisał Piotr Cegłowski
http://manageronline.pl/klasycy-polskiej-rzezby/ Klasycy polskiej rzeźby - Manager Online
11 listopada 2022 r. Maria Wollenberg-Kluza
na Uroczystości Niepodległościowej w dudynku PASTA w Warszawie w siedzibie A K.
została odznaczona Krzyżem Służby Niepodległości
https://www.cda.pl/video/12517809c0
W dniach 30-31 maja 2022 r. miał miejsce w Toruniu Kongres WELCONOMY Forum.
Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uroczystej Gali Kongresu w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu
towarzyszyła ekspozycja obrazów malarstwa Marii Wollenberg-Kluza.
20 kwietnia 2022 r. w Klubie Księgarza w Warszawie przy Rynku Starego Miasta 22/24 odbył się wieczór promocyjny nowego albumu o sztuce
REFLEKSJONIZM W TWÓRCZOŚCI MARII WOLLENBERG-KLUZA
z udziałem autorki tekstów MONIKI NOWAKOWSKIEJ - historyka sztuki z Łodzi.
Wieczór prowadził dr JACEK KUREK z Katowic.
W ostatnim czasie obraz Marii Wollenberg-Kluza pt. POSTACIE Z BŁĘKITU,
olej na płótnie, 90 x 105 cm, rok powstania 2005, nr katalogowy (autora) 823,
uzupełnił Kolekcję PKO BP.
Kolekcja cieszy się dużym uznaniem twórców, krytyków sztuki i kolekcjonerów.
https://www.bcc.org.pl/patriotycznie-w-soldzielni/
https://artmundus.pl/wystawy/maria-wollenberg-kluza-camino/
Maria Wollenberg-Kluza – Camino – ArtMundus
http://www.polishmarket.com.pl/lekcja-pokory/
https://www.facebook.com/Polish-Market-193300739909/
http://www.polishmarket.com.pl/
https://agencja-informacyjna.com/honorowe-perly-polish-market/
XVII WIELKA GALA PEREŁ POLSKIEJ GOSPODARKI i XIV EDYCJA PEREŁ HONOROWYCH
Na zaproszenie WYDAWCY i REDAKTOR NACZELNEJ "POLISH MARKET" Pani KRYSTYNY WOŹNIAK-TRZOSEK
odbyła się XVII WIELKA GALA PEREŁ POLSKIEJ GOSPODARKI i XIV EDYCJA PEREŁ HONOROWYCH
na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 10 grudnia 2019 roku.
Ogłoszono wyniki XVII edycji rankingu najlepszych przedsiębiorstw przez anglojęzyczny magazyn ekonomiczny " POLISH MARKET" oraz wręczono HONOROWE PERŁY za zasługi w obszarze nauki, kultury, sportu, wartości patriotycznych i społecznych.
Ranking PERŁY POLSKIEJ GOSPODARKI jest jednym z najstarszych i miarodajnych badań polskich przedsiębiorstw. Ogłoszenie wyników przez redakcję „Polish Market” jest jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie biznesmenów, artystów, naukowców, sportowców i polityków.
Ponadto podczas uroczystości zostały przyznane PERŁY HONOROWE. Za zasługi w obszarze kultury w 2019 roku otrzymali je:
- malarka - MARIA WOLLENBERG-KLUZA
- kompozytor - KRZESIMIR DĘBSKI
- aktor - EMILIAN KAMIŃSKI, twórca Teatru Kamienica
- gitarzysta - JANUSZ STROBEL.
Przed wręczaniem Honorowych Pereł Polskiej Kultury Janusz Olejniczak (Laureat Honorowej Perły 2010) zagrał "Nokturn" Fryderyka Chopina, co znakomicie korespondowało z wystawionym w Sali Balowej obrazem "Nokturn" Marii Wollenberg-Kluzy zaś Pani Krystyna Woźniak-Trzosek zacytowała fragment, ostatniego w życiu napisanego przez Zbigniewa Jerzynę wiersza pt. "Chopin w obrazach Marii Wollenberg-Kluzowej", wiersza do utworu Nokturn.
https://www.rdc.pl/informacje/janusz-strobel-nagrodzony-honorowa-perla-magazynu-polish-market/
http://www.polishmarket.com.pl/perly-polskiej-gospodarki-2019/
Perły Polskiej Gospodarki – 2019 : Polish Market
https://www.tvp.info/45806512/majstersztyk-morawieckiego-woda-kidawyblonskiej-trawa-holowni
Wtorek. Perły Polskiej Gospodarki
We wtorek ciekawszy ranking ujawniła redakcja anglojęzycznego magazynu „Polish Market”. Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siedemnasty przyznano tytuły „Perły Polskiej Gospodarki” – nagrody dla najlepszych polskich podmiotów gospodarczych. Tytuły są przyznawane na podstawie badania kondycji ponad 2000 przedsiębiorstw przeprowadzanego według specjalnego algorytmu opracowanego przez naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
W kategorii Perły Duże (co najmniej 100 milionów złotych przychodów rocznych) nagrodzono Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., carSolutions Sp. z.o.o. Sp. k. oraz firmę Wawel S.A. W kategorii Perły Wielkie (powyżej 1 miliarda złotych przychodu rocznego) trzy pierwsze miejsca zajęły Sitech Sp. z o.o., Mondi Świecie S.A. i Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.
W kategorii kultura Perły otrzymali gitarzysta Janusz Strobel, kompozytor Krzesimir Dębski, malarka Maria Wollenberg-Kluza i aktor Emilian Kamiński.
Patronat nad wydarzeniem objęło TVP Info.
KOZIENICE. CENTRUM KULTURY.
Wystawa Malarstwa HOMO HOMINI
Otwarcie wystawy 16 listopada o godz. 17:00. Wystawa czynna do 1 grudnia 2019 r.
https://www.youtube.com/watch?v=RJEXfgfmWhc&feature=youtu.be
Wystawa „Homo Homini” - malarstwo Marii Wollenberg-Kluza
https://www.cozadzien.pl/region/wystawa-homo-homini-malarstwo-marii-wollenberg-kluza/60498
CENTRUM BANKOWO- FINANSOWE "NOWY ŚWIAT" ul. Nowy Świat 6/12 Warszawa. Hol Główny.
Wystawa Malarstwa Marii Wollenberg-Kluza
wernisaż 14 listopada 2019 o godz. 17:30
PARTNERZY: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Jeronimo Martins Biedronka
Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej PALETA
cz.1 https://youtu.be/zDHgn9Kn-C0
cz.2 https://youtu.be/5wDh0yiU-G4
GALERIA WIEŻA. Warszawa, al.KEN 101.
W czwartek 3 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Kuźnicza we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa
Marii Wollenberg-Kluza pt.: Płaszczyzny zdarzeń
https://lowicz24.eu/artykul/wernisaz-obrazow-artystki/634922
https://lowicz24.eu/artykul/w-sobote-wernisaz-wystawy/634103.amp
|
|
https://lowicz24.eu/artykul/noc-muzeow-2019-w-lowiczu/650494
Noc Muzeów 2019 w Łowiczu (program) | Lowicz24.eu
Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej zaprasza na
Refleksje o malarstwie Marii Wollenberg-Kluza
z okazji 50-lecia jej działalności artystycznej
które wygłoszą: Eugeniusz Kabatc, Jacek Kurek, Janusz Termer
oraz Tomasz Kozłowski, który rozmowę poprowadzi.
Spotykamy się 27 lutego 2019 r. (środa) o godz. 17.00 Dom Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89
Wydarzenie wspierają finansowo: ZAiKS Stowarzyszenie Autorów
oraz Fundacja Sztuki Współczesnej PALETA
reportaż ze spotkania cz.1 https://youtu.be/1gy-NFJ4M30
reportaż ze spotkania cz.2 https://youtu.be/rTSthocraEE
Spotkanie z M.Wollenberg-Kluza 27.02.2019
https://www.dropbox.com/sh/5zuf3i1km76va7d/AADZXDDX1Q9HVJ275Oy0z3QGa?dl=0
UKAZAŁ SIĘ 5/19(424) NUMER PISARZE.PL A W NIM JAK ZWYKLE:ESEJE, RECENZJE, POEZJA, PROZA, PUBLICYSTYKA, FELIETONY, NAJBLIŻSZE KONKURSY LITERACKIE I SPOTKANIA AUTORSKIE. ZAPRASZAM NA STRONĘ WWW.PISARZE.PL
www.pisarze.ssd-linuxpl.com/2019/03/05/janusz-termer-o-malarstwie-marii-wollenbeg-kluzowej-z-okazji-jubileuszu/
https://www.youtube.com/watch?v=l4uC2RfiasE#action=share
50-lecie pracy artystycznej Marii Wollenberg–Kluzy - RadioMaryja.pl
Album foto z wernisażu: http://jalbum.net/a/1668522
Wernisaż wystawy malarstwa pt.: AD INFINITUM. Jest to zwieńczenie wystaw i wydarzeń w ramach Jubileuszu 50-leia pracy twórczej Marii Wollenberg-Kluza, objętego Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a który przypadał na rok 2018.
Wernisaż odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie w Sali Koncertowej i Sali Rady 15 stycznia 2019 r. o godz. 18.
Prezentowane będą najnowsze prace powstałe w w 2018 r. dotąd nie pokazywane i nie publikowane.
Polskie Radio RADIO DLA CIEBIE wywiad prowadził redaktor Grzegorz Chlasta dnia 11 stycznia 2019 roku
https://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-jubileusz-tworczosci-marii-wollenberg-kluzy/
Ferie w Grudziądzu. Warsztaty "Podróż do antyku - maski teatralne" w muzeum [zdjęcia] - pomorska.pl
7 listopada 2018 wernisaż wystawy obrazów Marii Wollenberg-Kluza,
na który zapraszają:
Grzegorz Jakubiec - Przes Zarządu
i Rafał Miastowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką
ul. Mozarta 1, Sala Konferencyjna, godz. 18:00
http://podlasie24.pl/wegrow/kultura/finisaz-wystawy-malarskiej-marii-wollenberg-kluzy-27ad5.html
https://www.kurier365.pl/kultura/sztuka/28878-finisa%C5%BC-wystawy-marii-wollenberg-kluzy.html
Miejska Biblioteka w Węgrowie,
finisaż wystawy malarstwa Marii Wollenberg-Kluza "Niepodległość Polski w muzyce polskiej"
24. 10. 2018 r. godz. 18.
Dyrektor Lidia Piechocka Witczak Centrum Kultury BROWAR.B we Włocławku
zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marii Wollenberg-Kluza pt.: ŚWIATŁEM MALOWANE
19 października 2018 r. godz. 18, ul. Łęgska 28, Włocławek
Wystawa bedzie czynna do 2 grudnia 2018 r.
https://www.youtube.com/watch?v=1TY5qwQh_Ew
http://puchalskiphoto.pl/wystawa-swiatlem-malowana/
http://tu.wloclawek.pl/wernisaz-wystawy-malarstwa-marii-wollenberg-kluzy-swiatlem-malowane-zdjecia/
https://mojwloclawek.pl/2018101199996/ck-wloclawek-wernisaz-wystawy-malarstwa-marii-wollenberg-kluzy-pt-8221-swiatlem-malowane-8221-1539226384
K Włocławek: Wernisaż wystawy malarstwa Marii Wollenberg-Kluzy pt .”Światłem malowane”
Klub Księgarza
zaprasza na wieczór promocyjny książki
dr. Jacka Kurka pt.: „Dźwięki Światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza”
wieczór poprowadzi Krystyna Gucewicz
Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24, 18 października 2018 r. godz. 18:00 (czwartek)
https://youtu.be/Rpz0sfaYV1c https://youtu.be/IHX1-LXAMkg
https://www.kurier365.pl/warszawa/kultura/28845-d%C5%BAwi%C4%99ki-%C5%9Bwiat%C5%82em-opowiadane.html
W dniach 11-12 października 2018r. miała miejsce inauguracja indywidualnej wystawy pt. „Pejzaż słońca i szumu Bałtyku” w Centrum Konferencyjnym Wolińskiego Parku Narodowego GRODNO-Międzyzdroje.
Wystawa była otwarta podczas III Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko, Rolnictwo orgaznizowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, kierowanej przez Artura Balazsa (Prezes Fundacji).
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Phil Hogan (Komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej), Jerzy Buzek (Przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego), Henryk Kowalczyk (Minister Środowiska), Jan Krzysztof Ardanowski (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Tadeusz Skobel (Wiceminister Energii), Marek Zagórski (Minister Cyfryzacji), Orsolya Zsuzsanna Kovacs (Ambasador Węgier), Halina Szymańska (Minister w Kancelarii Prezydenta).
Debaty prowadzili m.in.: Beata Jakoniuk-Wojcieszak (TVP Info), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”), Wojciech Jakóbik (Redaktor Naczelny BiznesAlert.pl). Partnerami i patronami były m.in.: Lotos S.A., ENEA S.A., Konrad Adenauer Stiftung.
Wystawa jest do obejrzenia do końca stycznia 2019 r.
II KONGRES ŚW. OJCA PIO 28-29 września 2018
w MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
Kongresowi towarzyszy wystawa malarstwa Marii Wollenberg-Kluza podzielona na dwa tematy
- SACRUM
- 100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGĹOĹCI